7. Národná konferencia s tematikou kvality a udržateľnosti bola prvou z odborných akcií v rámci kampane „Jeseň s kvalitou“, ktorá prebieha v Českej republike . Konferenciu, ktorá prebehla v Sklenenej sále na Ministerstve priemyslu a obchodu v Prahe vo štvrtok 14. septembra 2023, usporiadalo Ministerstvo priemyslu a obchodu, gestor spoločenskej zodpovednosti v ČR v spolupráci s Radou kvality Českej republiky.
Konferenciu, ktorej sa zúčastnili zástupcovia súkromného i verejného sektora a akademickej sféry, ako osobne, tak aj online, začal úvodným slovom zástupca vrchného riaditeľa sekcie hospodárstva a predseda Rady kvality Českej republiky Eduard Muřický . Na začiatku privítal delegáciu zo Slovenskej republiky a vyzdvihol obojstrannú excelentnú spoluprácu.
„ V oblasti udržateľnosti je potrebné podnikať kvalitne a zodpovedne, využívať technológie, moderné nástroje riadenia a podporovať tie organizácie, ktoré si to vďaka svojej pracovitosti a kvalite svojich výstupov plne zaslúžia,“ uviedol Eduard Muřický s tým, že MPO aj Rada kvality SR tieto aktivity pravidelne podporuje. V rámci svojho vystúpenia ďalej informoval o najdôležitejších akciách, ktoré sa konajú v rámci kampane „Jese s kvalitou“ a spomenul navýšenie počtu odborných akcií naprieč celým jesenným obdobím.
Konferencia bola rozdelená do troch blokov.
V prvom príspevku úvodného bloku predstavil riaditeľ odboru podnikateľského prostredia a obchodného podnikania a 1. podpredseda Rady kvality SR Pavel Vinkler aktivity MPO a Rady kvality SR v roku 2023 a priority do budúcnosti.
„ Národný program Česká kvalita v súčasnej dobe združuje 22 značiek kvality naprieč všetkými sektormi “ , uviedol Pavel Vinkler a spomenul aktivity, ktoré v tejto oblasti Rada kvality SR v spolupráci so sekretariátom programu a správcami značiek realizuje. „Okrem Dňa s Českou kvalitou, ktorá prebehne dňa 30. októbra 2023 na Ministerstve priemyslu a obchodu v rámci kampane „Jeseň s kvalitou“ nemôžem vynechať našu vlajkovú loď, a to odovzdávanie Národných cien SR, ktoré tento rok prebehne v priestoroch Senátu Parlamentu SR dňa 23 novembri 2023“ , spomenul vo svojej prezentácii.
Nasledujúci príspevok, ktorý predniesla Pavlína Kulhánková, riaditeľka odboru priemyselnej ekológie z Ministerstva priemyslu a obchodu , bol venovaný problematike udržateľného využívania zdrojov a cirkulárnej ekonomike. Ďalší zaujímavý príspevok prezentovala Anna Pasková, riaditeľka odboru politiky životného prostredia a udržateľného rozvoja z Ministerstva životného prostredia s témou Aktuálne informácie z pohľadu koordinátora agendy udržateľného rozvoja. Prvý blok uzavrel Jiří Růžička, riaditeľ Českého inštitútu pre akreditáciu s príspevkom venujúcim sa Národnej infraštruktúre kvality Českej republiky (QI).
Druhý blok bol venovaný ESG a udržateľnosti , a to predovšetkým ESG reportingu a legislatíve, prichádzajúce z EÚ. Úvodný príspevok, ESG ako príležitosť pre firmy, prezentoval Dan Heuer, spoluzakladateľ a garant metodiky ESG z Impact Metrics . Nasledoval príspevok ESG a udržateľnosť z pohľadu malých a stredných podnikov, ktorý predniesla Eva Svobodová, generálna riaditeľka z Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov SR. Po nej nasledoval Julian Toth, prevádzkový riaditeľ, International Substainable Finance Centre , ktorý hovoril o tom, ako na ESG nazerajú investori. Prednášajúca Gabriela Mesiacová, Public Affairs projekt manažér z organizácie Zmena k lepšiemu sa zamerala na problematiku Ekonomickej transformácie a Green Deal a ďalší prednášajúci Tatiana Trecáková, odborná asistentka zo spoločnosti LCA Studio na aktuálnu tému „Ako na výpočet uhlíkovej stopy“. Druhý blok uzavrel David Jankov zo spoločnosti Frank Bold s témou Regulácia ESG reportingu.
Tretí blok bol tradične venovaný príkladom dobrej praxe. Tentoraz vystúpili so svojimi príspevkami zástupcovia organizácií z oblasti obchodu, služieb a výrobnej sféry. Ako prvá prezentovala Ilona Líkařová, manažérka obchodného útvaru z Pražských vodovodov a kanalizácií, as s prezentáciou „Čo všetko ste chceli vedieť o legislatívnych náležitostiach výroby biometánu a báli ste sa opýtať“. Nasledoval Alan Vápeníček, konateľ spoločnosti DTO CZ sro so zaujímavým príspevkom „Vzdelávanie dospelých alebo Bude všetko inak?“. Nasledovala nemenej zaujímavá prezentácia z organizácie Orkla Babice , ktorú predniesol vývojový manažér pre región CEE, Tomáš Proksa, „ Pilotný projekt záchrany H 2O v závode Hamé Babice“. Celý tretí blok uzavrela generálna riaditeľka Katarína Navrátilová zo spoločnosti TESCO príspevkom s názvom „Tesco pre planétu“.
Program konferencie a prezentácie prednášajúcich sú k dispozícii nižšie:
I. BLOK
SPOLOČENSKÁ ZODPOVEDNOSŤ A UDRŽATEĽNOSŤ VO VEREJNEJ SPRÁVE
Aktivity MPO a Rady kvality v roku 2023 – Pavel Vinkler, MPO
Udržateľné využívanie zdrojov a cirkulárna ekonomika – Pavlína Kulhánková, MPO
ČR 2030 – Aktuálne informácie z pohľadu koordinátora agendy udržateľného rozvoja – Anna Pasková, MŽP
Infraštruktúra kvality – Jiří Růžička, ČIA, ops
II. BLOK
ESG A UDRŽATEĽNOSŤ
ESG ako príležitosť pre firmy – Dan Heuer, Fair Venture, Impact Metrics
ESG a udržateľnosť z pohľadu MsP – Eva Svobodová, AMSP ČR
Ako na ESG pozerajú investori – Julian Toth, International Sustainable Finance Centre (ISFC)
Ekonomická transformácia a Green Deal – Gabriela Mesiacová, Zmena k lepšiemu
Ako na výpočet uhlíkovej stopy? – Tatiana Trecáková, LCA Studio, VŠCHT Praha
Regulácia ESG reportingu – David Janků, Frank Bold
III. BLOK
PRÍKLADY DOBREJ PRAXE
Čo všetko ste chceli vedieť o legislatívnych náležitostiach výroby biometánu a báli ste sa opýtať – Ilona Líkařová, Pražské vodovody a kanalizácie, as
VZDELÁVANIE DOSPELÝCH alebo BUDE VŠETKO INAK? – Alan Vápeníček, DTO CZ sro
Pilotný projekt záchrany H 2 O v závode Hamé Babice – Tomáš Proksa, Orkla Babice
Tesco pre planétu – Katarína Navrátilová, Tesco Stores ČR