Aktuality

ISO 14001: Informácie zo svetového veľtrhu venovanom odpadom – RWM & Letsrecycle Live 2022

V anglickom Birminghame sa 14. a 15. septembra 2022 sa konalo najväčšie podujatie v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, venované odpadom, recyklácii a udržateľnosti RWM & Letsrecycle Live 2022.

Vďaka kombinovanému publiku viac ako 7 000 návštevníkom, podujatie v roku 2022 zahŕňalo 200+ rečníkov v 9 konferenčných sálach, 150+ akreditovaných relácií CPD, 600+ vystavovateľov, živé spracovanie materiálu, 50+ ukážok vozidiel a exkluzívnu bezplatnú účasť na networkingových podujatiach.

O čom sa diskutovalo na WM & Letsrecycle Live 2022?

Súčasťou veľtrhu boli aj panelové diskusie a debaty za účasti vyše 200 svetových odborníkov na odpadové hospodárstvo, ktorí predstavovali najnovšie technológie na recykláciu a spracovanie odpadov. Na podujatí vystúpil s príhovorom aj minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Zdôraznil, že ľudstvo potrebuje zintenzívniť boj s odpadom, ktorý sa musí stať novým odvetvím hospodárstva – cirkulárnym hospodárstvom. Zatiaľ Slovensko zaostáva: takmer polovica komunálneho odpadu stále končí na skládkach odpadov. V porovnaní s tým napríklad v Škótsku je to už takmer nula. Podstatnú časť odpadu, ktorý končí na skládkach, tvorí ešte stále aj biologicky rozložiteľný komunálny odpad – a to až 46%. Bioodpad je pritom možné premeniť na kvalitný kompost, dodávajúci pôde potrebnú biologickú výživu, alebo na bioplyn.

Slovensko má cieľ do roku 2025 dosiahnuť 60 % triedenie a recyklovať aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu, pričom do roku 2035 nesmie už na skládkach skončiť viac ako 10% komunálneho odpadu.

Ján Budaj na medzinárodnom fóre prezentoval Slovensko ako prvú krajinu zo strednej Európy, ktorá spustila zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Do polovice septembra sa podarilo vyzbierať vyše 540 miliónov zálohovaných obalov. „Každý deň sa na Slovensku vyzbierajú viac ako 2 milióny nápojových PET fliaš a plechoviek,, ktoré by inak v nemalej miere skončili v prírode, alebo vo vodných tokoch,“ podčiarkol minister Budaj.

Slovensko a MŽP zastavilo od 30. júna 2022 aj skládkovanie stavebného odpadu. V recyklácii stavebných odpadov sme doteraz patrili k najhorším v EÚ. Napríklad v roku 2020 sa na skládky odpadov uložilo
620 tisíc ton stavebných odpadov. Stavebný odpad by pritom mohol byť zdrojom cenných surovín, čím sa podporí obehové hospodárstvo. Parlamentom schválená reforma stavebného odpadu pomôže životnému prostrediu, zvýši mieru recyklácie stavebných materiálov pred skončením na skládkach a ušetrí peniaze stavebníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.